Studánky vám děkují za vaši činnost

Vítejte ve slovenském registru pramenů a studánek

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

... tolik citace z projektu eStudánky, který v rámci Česka eviduje prameny, studánky a další vodní zdroje. Z historického hlediska patří Česko a Slovensko k sobě a proto se i řada lidí dotazovala zda lze do eStudánek registrovat zdroje ze Slovenska. Byla by škoda nedat šanci vzniku podobného projektu pro jiný region. Z kapacitních důvodů nejsou tyto stránky propojeny s eStudánkami a nebude jim věnována taková pozornost. Uvítáme kohokoliv, kdo by měl zájem věnovat se správě zdrojů lokalizovaných na Slovensku.

Jako základ evidence vodních zdrojů byla použita databáze Slovenské agentury životního prostředí, která vznikla v rámci vodohospodářského průzkumu v roce 1999 a seznam pramenů, které opravil Ján Filanda. Do evidence lze stejně jako v projektu eStudánky, přidávat přírodní vodní zdroje. Stačí aby byl zdroj veřejně přístupný, znát jeho polohu a mít k dispozici vlastní foto.

Data obsahují zcela určitě chyby a nepřesnosti což snižuje informační hodnotu, ale s něčím je potřeba začít. Zde je prostor pro každého z vás kdo vstupujete na tento web, stačí vyrazit ven a ověřit v terénu jak se situace má a pak již jen zaslat opravu.

Kde jsem?

Vložit

Najít

Mapa

Galerie

Kontakt

Aktuální dění

14.04.2023 - registrováno je 1 200 veřejně přístupných zdrojů
01.01.2023 - díky stránce www.slanskevrchy.sk, jsme doplnili desítky nových záznamů do registru
29.12.2022 - doplnili jsme 30 zdrojů, které neúnavně buduje a opravuje Ján Filanda
28.12.2022 - přejeme všem úspěšný vstup do roku 2023, ať se vám splní všechna přání
14.01.2021 - byla provedena úprava vzhledu webu, za účelem lepšího zobrazování v mobilních zařízeních a tabletech

Bez vody by nebyl život a tak tato blahodárná tekutina od nepaměti provází všechny živé organismy na Zemi. Važme si jí a pečujme o její přirozené zdroje - bez ní vše živé zahyne.