Často kladené otázky - FAQ
Odpovídáme na vše, co by vás mohlo napadnout... A co zde nenajdete na to se rovnou
zeptejte.
Kdo tuto akci provozuje?
Mladí ochránci přírody (tedy nevládní nezisková organizace nadšenců, kteří mají rádi přírodu) provozují v Česku, Národní registr pramenů a studánek. Tyto stránky jsou prvopočátkem evidence zdrojů na Slovensku. Není jim však věnována taková pozornost, rádi bychom aby se projektu "ujal" někdo z místních.
Co se tím sleduje?
Sestavit veřejný registr volně přístupných studánek a pramenů v přírodě, jako základ dlouhodobého sledování stavu vody.
Pozor na autorská práva, aneb za co ručí autor záznamu?
Autor záznamu ručí za autorství fotografie i zveřejněných údajů. Před přebíráním údajů z různých databází upřednostňujeme informace získané přímo v terénu. Neuznáváme obecně rozšířenou fámu, že co je na internetu je všech.
Proč nejsou stránky ve slovenštině?
Protože autoři webu jsou češi a lepší psát dobře česky, než se pokoušet o slovenský překlad. Pokud se najde někdo kdo chce texty přeložit, budeme jen rádi.
Jaký je rozdíl mezi pramenem a studánkou?
Pramen je vlastně nijak neupravený (přírodní) výtok vody v přírodě, studánka je již lidskou činností upravený pramének (tedy třeba vyzděný, zastřešený, s odtokem,...)
Je nějaké omezení při zadávání vodních zdrojů?
Ano, v prvé řadě omezení polohové a to že do tohoto registru patří jen zdroje umístěné na Slovensku. Pokud znáte zdroj v Česku, zkuste se
podívat sem. Druhým omezením je typ vodního zdroje, v registru nás zajímají zejména prameny a studánky, doplňkově pak funkční studny, vrty, vyvěračky a prameniště. Do registru určitě nepatří rybníčky, bažiny, podmáčené louky, zatopené lomy, či krásně vypadající louže po velkém dešti. Všechny zdroje pak musí splňovat veřejnou přístupnost.
Je možné mnou zadané údaje editovat?
Ne, editace vlastních záznamů není možná. Pokud zadáte něco špatně, či chcete doplnit údaj k vámi evidované studánce, nahlašte to jako chybu (pomocí formuláře na stránkách) a nebo nám pošlete
vzkaz.
Jaké jsou technické podmínky pro fotografii?
Na fotce má být především vodní zdroj, nejlépe bez lidí. Fotka by měla být co nejkvalitnější, velikostně prakticky neomezeně (limit je 120 MB, více nelze na server nahrát). Při schvalování studánky je foto upraveno na cca 800-900 px v delším rozměru. Pokud fotíte studny, pumpy a podobné zdroje, zachyťte na fotce, že ze zdroje teče voda, jinak bude automaticky zařazen mezi nepřístupné.
Proč nelze k jednomu záznamu nahrát více fotografií?
Pouze jednu fotografii u záznamu podporujeme ze dvou důvodů. Hlavním je, že nechceme vytvářet fotoserver studánek, kde ke každému záznamu bude 10 foto včetně panoramatického snímku - naším cílem je aby se lidé šli ke studánce skutečně podívat, vyrazili ven do přírody a v případě zájmu pro ní něco udělali. Druhým důvodem je kapacita hostingu, která by v případě evidence více fotografií ke zdrojům brzo vyschla. Pokud je nezbytné zachytit zdroj na 2 foto (např. celkový pohled a detail), spojte fotografie do jedné, nebo nám druhou zašlete s poznámkou, že mají být spojeny.
Proč odmítáte zveřejnit v poznámce pověst o dané lokalitě?
Seznam pramenů a studánek je svým prioritním zaměřením určen k evidenci přírodních vodních zdrojů. Poznámka u každého záznamu slouží k uvedení základního popisu zdroje, či k uvedení nějaké zajímavosti, ovšem ve stručné podobě. Nechceme vytvářet vlastivědný server s mnohastránkovým popisem míst a lokalit, za tímto účelem je na internetu celá řada jiných serverů. U celé řady zdrojů, obsahujících delší popis je uveden odkaz, kde se lze dozvědět další informace.
Jak zjistit souřadnice GPS když nevlastním přístroj?
Skutečnost, že nevlastníte přístroj GPS nebo jej nemáte na výletě s sebou nevadí. Na serveru
mapy.hiking.sk si najděte přesné místo vaší přidávané studánky a kliknutím pravého tlačítka myši se vám zobrazí menu, kde výběrem první položky zjistíte GPS souřadnice daného místa. Tato metoda není bohužel moc použitelná v lesích a zarostlých územích, kde se skutečná poloha zdroje velmi špatně dohledává. Moc prosíme o co nejpřesnější lokalizaci studánek, pomůžete tím potencionálním návštěvníkům s jejich hledáním.
Proč se liší výška naměřená pomocí GPS a v mapě?
Důvod je jednoduchý, ale pro leckoho špatně pochopitelný. Nadmořská výška totiž není jen jedna, záleží od jakého výchozího bodu je výška určována. GPS přístroj vám při ideálních podmínkách určí výšku s přesností 15-20 m (cca 3x horší přesnost než v poloze). Výška určená pomocí GPS je (většinou) výška nad jinou základní rovinou než je výška uvedená v mapě. Z tohoto důvodu vám výšky nemusí souhlasit až v řádu 50 metrů. Pro přesnější pochopení problému zajisté naleztene na internetu celou řadu odkazů.
Mají zde uvedené zdroje vodu pitnou?
To rozhodně nemůžeme garantovat. U některých zdrojů je sice zobrazen symbol modré kapky, což znamená, že o zdroji se tvrdí že má pitnou vodu. Čistota vody hodně záleží na místní situaci, vždy však platí, že užití je „na vlastní nebezpečí“.
Chtěl bych opravit zpustlou studánku, musím na to mít nějaké povolení?
V každém případě je potřeba zjistit a kontaktovat majitele pozemku a získat jeho případný souhlas k opravě příslušné studánky.
Komu adresovat připomínky ke stránkám?
Využijte
kontaktní formulář. Budeme vděčni za nahlášení jakéhokoli problému, který se na stránkách vyskytne.
Jaké podporuje web prohlížeče?
Stránky jsou odladěny pro 2 nejrozšířenější prohlížeče - Internet Explorer a Mozilla Firefox. Mírná změna vzhledu k různých prohlížečích je možná, neboť každý podporuje standardy trochu jinak. Autoři stránek používají Firefox, tudíž v tomto prohlížeči je zobrazení nejvěrnější. Ve stále více rozšířeném prohlížeči Chrome, je prohlížení studánkového webu také bez problémů stejně tak prohlížeč Opera nevykazuje žádné vážné odchylky.
Je nutné se na stránky registrovat a přihlašovat?
Není to nuté a ani možné. Žádnou registraci stránky neobsahují.
A na co odpověď nenaleznete, to se nás klidně zeptejte.